YAY BAKIMI VE YAY AYARLARI HAKKINDA

Yay ayarı, malzemenin uygun şekilde ayarlanarak atış isabet oranını artırma yoludur. Yay ayarı karışık bir işlem olduğundan, okçuluğa yeni başladıysanız antrenörünüzden veya daha deneyimli bir okçudan yardım alabilirsiniz. Okçuluğa ilk başladığınızda, yapabileceğiniz en iyi ayar atış tekniğinizde yapacağınız ayardır. İsabet oranınızı en üst düzeye çıkarmak ve yaralanmayı önlemek için yayınızı en iyi şekilde kullanmayı bilmek, okçuluk yaptığınız süre boyunca size büyük faydalar sağlar.

Fiziksel özelliklerinize göre en iyi şekilde ayarlanmış bir yaya sahip olmak da faydalıdır ancak ilk aşamada büyük önem arzetmez. Atış tekniğinizde önemli bir değişiklik yaptığınızda da yayınızı yeniden ayarlamanız gerekebilir. Bu nedenle ilk önce atış tekniği üzerinde çalışmanız, atış tekniğinde tutarlılığa kavuştuktan sonra yayınızı ayarlamanız daha iyi bir fikirdir. Yayınızı daha sonraları da ayarlayabilirsiniz ama yanlış bir atış tekniğiniz varsa, ileriki zamanlarda atış tekniğinizde değişiklik yapmanız zor olur.

Önce atış tekniğinizi ayarlayın, antrenörünüzden temel malzeme ayarı hakkında bilgi alın ve daha ileri seviyelere ulaştığınızda karmaşık ayar işlemlerini öğrenin. Bu sayede atış tekniğiniz, ayarlı malzemelerden yeterince faydalanacak kadar tutarlı olur.

İster bir günlük ister 10 yıllık okçu olun, malzemelerinize iyi bakmanız gerekir. Atış yapmadan önce  yayınızı ve oklarınızı kontrol etme alışkanlığı kazanın. Kırık ve çizik olup olmadığını görmek için limbleri ve kirişin düzgün şekilde takılıp takılmadığını kontrol edin. Nemli bir ortamda veya yağışlı havada ok atıyorsanız, metal parçalarda paslanma veya aşınma olup olmadığını kontrol edin.

Bazı yay üreticileri, 2-3 ayda bir kirişinizi ince bir balmum tabakasıyla kaplamanızı önerir. Bu işlemi yapsanız da yapmasanız da, kirişinizde yıpranma veya aşınma olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Makaralı yay kullanıyorsanız, kirişleri düzenli olarak kontrol edin. Elinizi hafifçe limblerin üzerinde gezdirerek limb yüzeyinde çatlak, kırık veya dönme olup olmadığını kontrol edin. Nadiren de olsa bazı riser’larda da çatlaklar oluşabilir.

Atış yapmaya devam ederseniz değişim veya tamir gerektiren parçalar kırılabilir. Riser veya limb’lerin hasar görmesi durumunda atış yapmayı bırakın, klasik yay kullanıyorsanız kirişi dikkatlice çıkarın ve yayı satın aldığınız yerle veya yay üreticisiyle iletişime geçin.

Oklar genelde en çok aşınan ve yıpranan malzemelerdir. Bu nedenle antremana başlamadan önce oklarınızı iyice kontrol etmelisiniz.

Uçların çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Tüylerin açılıp açılmadığını ve arkalıklarda kırık veya çatlak olup olmadığını kontrol edin; varsa değiştirin.

Alüminyum veya ahşap ok kullanıyorsanız, okları tüyler dışarıda kalacak şekilde bir masaya koyarak düz olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz. Okları masanın üzerinde ileri geri yuvarlayın. Herhangi bir eğrilik olup olmadığı hemen anlaşılır. Ahşap oklarda çatlak olup olmadığını kontrol edin. Çatlaklar okun atış esnasında kırılmasına neden olabilir.

Karbon ok kullanıyorsanız oku bükün ve çatlama sesi gelip gelmediğini kontrol edin. Herhangi bir çatlak bulursanız kıymıklara dokunmayın. Karbon oktaki kıymıklar ahşap ok kıymığından tehlikelidir ve çatlak karbon okla atış yapılamaz.

Share This